Krótki poradnik: w jaki sposób oświetlić biuro lub gabinet?

Próbowaliście kiedyś pracować przed komputerem w kompletnych ciemnościach, kiedy jedynym źródłem światła w pomieszczeniu był ekran monitora? Jak długo udało się wam wytrzymać? Pół godziny, godzinę? Czy taka praca była efektywna? Czy ty lub twój szef byliście z niej w pełni zadowoleni? Nie wydaje nam się. To idealny przykład na to, jak ważne jest prawidłowe oświetlenie miejsca pracy.

 

Człowiek jest (zazwyczaj) zwierzęciem dziennym. Lepiej czujemy się, gdy oplatają nas promienie słoneczne – poprawia nam to humor. Nie zawsze jednak możemy liczyć na naturalne oświetlenie, dlatego dobór sztucznego światła jest niezwykle istotny, jeżeli chodzi o efektywną pracę i skupienie, ale także o samopoczucie. A gdy dodatkowo zadbamy o zainwestowanie w nowoczesne żarówki, nasz portfel również odczuje ulgę.

 

Niech nastanie jasność!

Gdy przez okno zaglądają do nas promienie słoneczne, można w ogóle nie włączać jakiegokolwiek innego źródła światła. Jednak, gdy pogoda się pogarsza lub gdy dni stają się krótsze, sztuczne oświetlenie zaczyna pełnić niebagatelną rolę. Pierwsze skrzypce gra tutaj oświetlenie główne, czyli sufitowe. Jego zadaniem jest równomierne, ale nie oślepiające, oświetlenie całego pomieszczenia.

– Wybierając oświetlenie do biura bądź gabinetu, musimy pamiętać, by zakupione żarówki miały odpowiednią temperaturę barwową. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się białe lub chłodno białe światło, gdyż sprzyja ono koncentracji, a także pobudza do pracy. Powinniśmy więc szukać takich źródeł światła, których Ra, czyli  wskaźnik oddawania barw, wynosi co najmniej 80 – informuje pracownik sklepu Centrum Światła. Wysoki wskaźnik oddawania kolorów wytwarza światło najbardziej zbliżone do naturalnego, a tym samym najwierniej oddaje barwy przedmiotów.

 

Wsparcie równie ważne

Jak każdy rządzący ma swoją prawą i lewą rękę do pomocy, tak główne źródło światła również potrzebuje wsparcia. Idealnym pomocnikiem będzie lampka biurkowa, najlepiej taka, której głowicę można regulować – dzięki temu będziemy w stanie oświetlić konkretne miejsce. Wbrew pozorom strona, po której umieści się lampkę, jest niezwykle ważna. Osoby praworęczne nie powinny umieszczać lampki po prawej stronie i odwrotnie – leworęczne po lewej. Spowoduje to, że zamiast oświetlać miejsce pracy, będziemy je sobie zasłaniać. Innym dobrym rozwiązaniem na wspierające oświetlenie są kinkiety przymocowywane do ścian.

Miejscowe oświetlenie może również kształtować pomieszczenie. Na czym to polega? Dajmy na to, że pokój jest niski, a tym samym przytłaczający. Gdy na ścianach zamieścimy lampy, które będą rzucać długie, pionowe snopy światła, wnętrze stanie się optycznie wyższe. Zamieszczając kinkiety tylko na dłuższych ścianach, spowodujemy wizualne poszerzenie pomieszczenia, z kolei na krótszych – jego zwężenie. A gdy pokój jest mały, klaustrofobiczny, wystarczy, że ruchome głowice kinkietów świecące silnym, jasnym światłem skierujemy na sufit. Pamiętajmy jednak, że w biurze lub gabinecie nie wygląd pomieszczenia jest najważniejszy, tylko my sami (jeśli pracujemy w domu) lub nasi pracownicy. Dlatego w pierwszej kolejności zadbajmy o dogodne warunki do pracy, a dopiero potem o wygląd pomieszczenia.

 

 
 

Katagoria: jak urządzić biuro/firmę
Słowa kluczowe: , , , , ,
Opublikowano 2 lata temu.
Publikacja była czytana: 6058  razy.