Czy warto skorzystać z usług biura księgowego?

Wszyscy mają obowiązek odprowadzania podatków, co bezpośrednio wiąże się z koniecznością prowadzenia księgowości. Można ją prowadzić samodzielnie, zatrudnić do tego celu własnego księgowego lub skorzystać z usług biura księgowego. Rozwiązanie pierwsze jest czasochłonne i trudne, drugie wiąże się z kolei z wysokimi kosztami.

 

Najbardziej opłaca się więc współpraca z biurem księgowym, przynajmniej w przypadku małych i średnich firm. Biura księgowe mają jednak także swoje plusy i minusy.

 

Zalety biur księgowych

Przede wszystkim koszt prowadzenia księgowości jest wówczas zdecydowanie mniejszy niż w przypadku zatrudnienia księgowego. Uzależniony jest tylko i wyłącznie od ilości zleconej pracy. Odpada także opłata za kupno specjalistycznego oprogramowania oraz koszt przygotowania nowego miejsca pracy. Ponadto jest to również oszczędność czasu. Biuro księgowe zajmuje się bowiem nie tylko tzw. „księgowaniem”, ale też  sprawdzaniem dokumentów, przesyłaniem ich do właściwych instytucji czy korygowaniem nieprawidłowości.

Biuro rachunkowe czy księgowe to rozwiązanie stabilniejsze. Rzadko rozwiązuje się  z nim umowę. Poza tym własny księgowy zawsze może ich na urlop bądź zwolnienie chorobowe i to w najmniej odpowiednim momencie. Tymczasem obowiązki księgowe trzeba wykonywać co miesiąc. Biuro księgowe może zawsze dodatkowo wesprzeć radą, zwłaszcza w przypadku osób o niewielkiej znajomości prawa. Eksperci w tej dziedzinie natomiast są na bieżąco ze wszystkimi regulacjami i mogą podpowiedzieć przedsiębiorcy w pewnych kwestiach.

W razie jakichkolwiek błędów powstałych w trakcie rozliczenia całkowita odpowiedzialność przechodzi na biuro księgowe, pod warunkiem, że posiada ono aktualne ubezpieczenie OC. Jest to gwarancja bezproblemowego zwrotu wszystkich poniesionych przed przedsiębiorcę kosztów.

 

Czy biura księgowe mają wady?

Podczas wyboru właściwego biura księgowego dobrze jest się zapoznać wcześniej z oferowanymi na rynku usługami i wybrać firmę jak najbardziej rzetelną. Jak zawsze bowiem jakość świadczonych usług może być zróżnicowana. Dokładna analiza może zminimalizować ryzyko wyboru niewłaściwego biura.  Jeśli okaże się, że dane biur księgowe jest nierzetelne, przedsiębiorca ryzykuje nawet zastojem wielu dokumentów, które są spowodowane błędami w rozliczeniach lub ich zgubieniem. Odpowiedzialność ponosi za to wprawdzie biuro, ale utraconego czasu nie można już odzyskać.

Poza tym wybór zewnętrznej firmy do prowadzenia księgowości zawsze wiąże się też z ryzykiem, iż istotne dokumenty oraz poufne informacje zostaną wyprowadzone dalej. Tzw. wyciek informacji jest raczej mało prawdopodobny, gdyż biura księgowe są zobowiązane do przestrzegania klauzuli poufności, ale wszystko może się zdarzyć. Tym bardziej zatem należy zwrócić szczególną uwagę na wybór zaufanego biura ze sprawdzonymi opiniami.

Warto także pamiętać, że korzystając z usług biura księgowego czy rachunkowego przedsiębiorca ma również poczucie mniejszej kontroli, co nie każdemu może odpowiadać. Wszelkie dokumenty są bowiem gromadzone właśnie w siedzibie biura, a nie w danej firmie. Nie ma więc do nich dostępu w każdej chwili. Na to jest jednak również rozwiązanie – można w biurze mieć kopię wszystkich swoich dokumentów.

Najbezpieczniej będzie zatem wybrać biuro księgowe.

 

Artykuł przygotowali:
Artykuł został przygotowany przy współpracy z biurem księgowym CredoTax z Poznania, oferującym profesjonalne i kompleksowe usługi księgowe.

 
 

Katagoria: porady marketingowe
Słowa kluczowe: , ,
Opublikowano 2 lata temu.
Publikacja była czytana: 1711  razy.