5 powodów dla których pióra są wiecznie żywe

Amatorzy piór uważają, że prawdziwego dżentelmena i prawdziwą damę można poznać po tym czy piszą piórem. Pióra wyrabiają nie tylko charakter pisma, ale także przywracają przyjemność z pisania tradycyjnych listów.

Oto 5 powodów, dla których pióra będą wiecznie żywe.

 

1. Mają kilka tysięcy lat

Piór używano już w starożytnym Egipcie. Pierwsze przyrządy wykonywano z trzciny przyciętej w zaostrzony trójkąt przypominający dzisiejszą stalówkę. Z czasem zaczęto wykorzystywać do tego ptasie pióra – stąd wzięła się polska nazwa. Aby piórem można było wygodnie pisać, musiało pochodzić od większych ptaków. Najpopularniejsze były pióra gęsie, najtrwalsze zaś pochodziły od łabędzi. Niestety, pióra ulegały znacznej eksploatacji i trzeba było je regularnie ostrzyć, by wreszcie wymieniać na nowe. XIII wiek przyniósł światu metalową stalówkę, która nie zużywała się tak szybko, jak ptasie pióra.

 

2. Długo walczono o idealną stalówkę

Nawet kiedy była już metalowa, ciągle dążono do jej udoskonalenia. Sprawdzano miękkość, elastyczność oraz zmieniano materiał z jakiego były robione. Zaczęto od blaszki węgielnej  z czasem zamieniono ją na stal, a w bogatszych wersjach – złoto. Aby były jeszcze bardziej trwałe, pokryto je irydem. Był to kolejny krok do uzyskania pióra wiecznego. Jeszcze trochę czasu zajęło twórcom stworzenie idealnego modelu, który byłby przyjacielem człowieka na całe życie.

 

3. Nigdy nie zrezygnowano z atramentu

Największym utrudnieniem, nawet kiedy używano już metalowych stalówek, był atrament. Konieczne było maczanie stalówki w kałamarzu co kilka chwil, ale nawet tusz, który gromadził się w załamaniu, nie starczał na więcej niż kilka słów. Chociaż atrament był takim utrudnieniem, nie rezygnowano z niego nawet na chwilę. Pod koniec XIX wieku Lewis E. Waterman zrewolucjonizował rynek piór i uznaje się tę datę za powstanie pierwszego wiecznego pióra. Nim stał się znany jako właściciel jednej z największych fabryk produkujących pióra wieczne, Waterman był agentem ubezpieczeniowym. Na pomysł udoskonalenia pióra wpadł podczas podpisywania umowy z klientem, gdy niechcący zachlapał dokument atramentem. Doszedł do wniosku, że najlepszym rozwiązaniem będzie umieszczenie zbiorniczka wewnątrz pióra tak, by nie trzeba było zanurzać stalówki w kałamarzu. Waterman opatentował swój wynalazek w 1884 roku.

 

4. Nie dały się długopisom

Po II wojnie światowej niezwykle popularne stały się długopisy z automatycznym mechanizmem. Atrament na pewien czas został zastąpiony przez tusz. Ludzie zachwycili się łatwością, z jaką pisze się długopisami. Niska cena też nie pozostała bez wpływu na popularność długopisów.

Na szczęście szybko też zauważono, że łatwość pisania wiąże się ze spadkiem staranności pisma. Chociaż starannie wykonane pióra wieczne stały się dobrem luksusowym, dzięki masowej produkcji proste modele weszły do codziennego użytku. Dziś wymaga się od uczniów, żeby przez pierwsze lata nauki pisania używali wyłącznie pióra.

 

5. Mogły wywołać dyplomatyczny skandal

W 2011 roku, ówczesny prezydent Czech – Vaclav Klaus był z wizytą w Chile. Podczas konferencji prasowej zwołanej z okazji podpisania umowy o współpracy turystycznej między Republiką Czeską a Chile, prezydent schował do kieszeni pióro o wartości około 700 dolarów.

Wykonane przez chilijskich jubilerów z lapis lazuli – niebieskiego kamienia półszlachetnego – zostało nazwane przez urzędników kancelarii chilijskiego prezydenta dziełem sztuki. Filmik z feralnej „kradzieży” wyciekł do internetu kilka godzin po konferencji. Rzecznicy prezydenta Klausa tłumaczyli, że w Czechach pióro jest upominkiem dla odwiedzających. Zamek Praski delegatów i prezydent tak samo potraktował ten „gadżet”. Chile zareagowało podobnie oświadczając, że goście mogą zabierać ze sobą pióra. Jedno jest pewne: zwykłego długopisu prezydent z pewnością by nie przygarnął.

Niezależnie od tego, czy jest arcydziełem za kilkadziesiąt tysięcy złotych, czy prostym narzędziem kupionym w pobliskiej księgarni, pióro zawsze będzie miało wielu zwolenników. Jest symbolem elegancji i gwarancją starannego pisma. Przetrwało tysiące lat, rewolucje długopisową, inwazję klawiatur komputerowych i dotykowych ekranów w smartfonach, więc przetrwa wszystko, bo pióro jest wieczne!

Artykuł przygotowany we współpracy z redakcją portalu www.nokautbiznes.pl

 
 

Katagoria: jak urządzić biuro/firmę, Aktualności
Słowa kluczowe: , , , , , , ,
Opublikowano 2 lata temu.
Publikacja była czytana: 3011  razy.